Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – kiedy trzeba je wykonać?

Czy zawsze musimy wykonać rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce? Jakie dokumenty trzeba złożyć i jakie urzędy musimy wybrać? Takie pytania oraz wiele innych nasuwa nam się do głowy w momencie osiągania dochodów od naszych niemieckich pracodawców. Warto wiedzieć jak odpowiednio przygotować się do takiego rozliczenia dochodów zagranicznych.

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce na pitach i załącznikach

Jeżeli osiągamy zagraniczne dochody przez krótki okres zawsze musimy wykonać rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce. Przyda nam się do tego PIT-36, gdzie wykażemy polskie dochody i załącznik ZG. W nim to właśnie wskażemy zagraniczne zarobki. Przy czym jednak nie musimy obawiać się problemu podwójnego opodatkowania, jeżeli spędza nam to sen z powiek. 14 marca 2003 r. została podpisana odpowiednia umowa pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, dzięki której problemu podwójnego opodatkowania zniknął. Nie musimy się obawiać o nasze pieniądze. Musimy jednak pamiętać o dopełnieniu formalności z urzędami.

Ustalamy miejsce zamieszkania

O tym, czy trzeba wykonać rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce, decyduje miejsce zamieszkania. Możemy bardzo łatwo samodzielnie wykonać takie ustalenia, dzięki czemu będziemy wiedzieć jak mamy postąpić ze swoim rozliczeniem. Weźmy pod uwagę mieszkanie, jakie posiadamy lub wynajmujemy; posiadanie ruchomego i nieruchomego majątku za granicą; pobyt najbliższej rodziny za granicą. W takich przypadkach liczy się również uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej drugiego państwa.

https://beesafe.pl/porady/co-mozna-miec-w-bagazu-podrecznym/ https://beesafe.pl/wydzial-komunikacji/lancut/ https://beesafe.pl/porady/zdane-prawo-jazdy/