Alergia na nikiel – jak sobie z nią radzić?

Dane statystyczne mówią jednoznacznie – aż 17% kobiet i 3% mężczyzn całej światowej populacji cierpi na alergię niklową. Ze względu na rozpowszechnienie pierwiastka w naszym otoczeniu, życie z alergią na nikiel nie należy do najłatwiejszych. Jak walczyć z alergią i czego się wystrzegać? Sprawdź!
Przyczyny uczulenia na biżuterię
Pierwszym sygnałem, który przeważnie świadczy o alergii niklowej, są zaczerwienienia na nadgarstkach i na szyi, czyli w miejscach, gdzie przeważnie nosimy naszyjniki, bransoletki i zegarki. To właśnie tania, niecertyfikowana biżuteria zawiera w swoim składzie duże stężenie substancji, która może wywołać ostrą reakcję alergiczną. Przyczyny uczulenia na biżuterię nie są do końca znane. Bezpośrednim sprawcą wystąpienia niepożądanych objawów jest system immunologiczny, który błędnie weryfikuje metal jako substancję szkodliwą. Plamy na skórze, zaczerwienienia, pękający naskórek, egzema i zapalenie skóry to reakcja obronna organizmu, który walczy z niechcianym czynnikiem.
Leczenie alergii niklowej
Niestety, całkowite wyleczenie uczulenia na nikiel jest niemożliwe. Poprzez odpowiednią kurację można jednak doprowadzić do remisji choroby. Jak leczyć alergię niklową, aby codzienne życie było łatwiejsze? Przede wszystkim warto zacząć od redukcji kontaktu z alergenem. Jeśli nie chcemy, aby nieestetyczne plamy pojawiały się na ciele, koniecznie będzie pozbycie się nieszlachetnej biżuterii, wymiana sztućców na komplet wykonany ze stali nierdzewnej opatrzonej symbolem 18/0, wykonywanie prac kuchennych w rękawiczkach. Lekarze zalecają, aby miejscowo stosować specjalistyczne maści, czyli tak zwane blokery. Specyfiki tworzą na naskórku ochronną warstwę, która uniemożliwia wnikanie w głąb skóry szkodliwych alergenów. Dzięki temu guzik od spodni albo zamek błyskawiczny nie będzie już dla alergika zagrożeniem.