Wiele osób marzy, by choć raz w życiu zrobić coś ekstremalnego. Często wśród tych marzeń pojawia się skok ze spadochronem. Wbrew pozorom realizacja takiego marzenia nie jest aż taka trudna. Podpowiadamy co warto wiedzieć przed swoim pierwszym skokiem.
Kto może skakać ze spadochronem?
Samodzielne skoki ze spadochronem wymagają specjalnej licencji, by ją zdobyć trzeba przejść specjalny kurs i odbyć odpowiednią ilość skoków z instruktorem. Dużo łatwiej jest skoczyć ze spadochronem w tandemie. Dzięki temu, że skacze się z osobą z odpowiednimi uprawnieniami można tego dokonać niemal z ulicy, po krótkim przeszkoleniu tuż przed samym lotem.
Skoki spadochronowe to sport niemal dla każdego, nie ma tu ani specjalnych wymogów odnośnie kondycji, ani wieku. Jedynie skacząc w tandemie lepiej żeby nasza waga nie przekraczała 100 kg. Ze skoków ze spadochronem powinny też zrezygnować osoby cierpiące na choroby układu krążenia, epilepsję oraz nadmierną łamliwość kości.
Na czym polega skok w tandemie?
Mówi się, że pierwszy skok najlepiej wykonać w tandemie, z doświadczonym skoczkiem. Dzięki temu można w bezpieczny sposób sprawdzić, czy chce się kontynuować swoją przygodę ze skokami. Skok w tandemie możliwy jest dzięki specjalnej uprzęży łączącej skoczka z instruktorem, przyjętej do jednego spadochronu.
Skoki ze spadochronem w tandemie odbywają się zwykle z wysokości 4000 metrów. Podczas skoku jest chwila na tak zwane swobodne spadanie. Następnie po około minucie instruktor otwiera czaszę spadochronu i para powoli bezpiecznie ląduje.
O czym pamiętać przed skokiem?
Wybierając się na skok ze spadochronem najlepiej ubrać się wygodnie, w luźne ubranie i koniecznie wiązane sportowe obuwie. Specjalny kombinezon, który zapewnia odpowiedni poziom komfortu cieplnego, oraz kask zapewnia zwykle organizator, ale warto o to dopytać, najlepiej jeszcze przed zakupem usługi.
Skok ze spadochronem to niezwykle emocjonujące przeżycie, przez wielu uznawane wręcz za ekstremalne. Nie powinno więc dziwić, że przed skokiem pojawia się stres. Mimo tego ważne jest by skupić się podczas krótkiego szkolenia, które zwykle poprzedza skok w tandemie. Nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo, ale także o to, by móc z takiego skoku wyciągnąć jak najwięcej pozytywnych emocji.