Działanie i jakość układów pneumatycznych

Każdy pracownik fabryki przemysłowej z pewnością wie doskonale czym są układy pneumatyczne. Zna on tez dobrze zasady działania zaworów pneumatycznych. Przeciętni ludzie jednak zwykle mało co wiedzą na ten temat, co może być zaskakujące, gdyż układy pneumatyczne są dziś obecne właściwie wszędzie, a nie tylko w zakładach przemysłowych.
Jak działa układ pneumatyczny?
Mechanizm działania układów pneumatycznych jest genialny, a jednocześnie niezwykle prosty. Wykorzystuje on bowiem ciśnienie jakie wytwarzane jest dzięki sprzężonemu powietrzu. Warto zauważyć, że nie jest powiedziane, iż gazem wykorzystywanym w układzie pneumatycznym musi być akurat powietrze. Jednakże, jego użycie jest najtańsze i najpraktyczniejsze, dlatego też rzadko kiedy w układach obecny jest inny gaz.
Warto mieć na uwadze, że układ musi tez być w jakiś sposób sterowany. Zwłaszcza chodzi tu o te nieco bardziej skomplikowane układy neumatyczne. Dlatego też montowane są w nich zawory rozdzielające. To właśnie dzięki nim, jak i dzięki kilku innym rodzajom zaworów pneumatycznych można kierować działaniem całych układów.
Zadanie zaworów rozdzielających
Jeśli chodzi o zawory rozdzielające mają one jasno określone zadanie. Rzecz w tym, że mają one umożliwiać transport powietrza wewnątrz układu. To właśnie dzięki tego typu zaworom możliwe jest przemieszczanie się powietrza, czy też w nielicznych przypadkach innego gazu, z jednej części układu do drugiej.
Technik sterowania, jakie wykorzystywane są w zaworach rozdzielających jest co najmniej kilka. Do tych stosowanych najczęściej należą sterowanie mechaniczne oraz elektromagnetyczne. Obie mają swoje wady i zalety i stosowane są na przemian w różnych typach układów pneumatycznych.
Jak zamawiać części do układów?
Wydaje się, że wysoka jakość i wynikająca z niej niezawodność w przypadku układów pneumatycznych są wyjątkowo ważne. Dlatego też, elementy do układów należy zamawiać jedynie u zaufanych producentów. Trzeba mieć pewność, że do produkcji zamówionych zaworów rozdzielających czy kierujących natężeniem, jak i do innych części wykorzystano tylko najlepsze materiały.
Jeśli jakość poszczególnych elementów układu budzi wątpliwość prawdopodobnie dosyć szybko potrzebna będzie ich wymiana. Niewątpliwie jest to narażanie się na całkowicie zbędne koszty. Poza tym, niskiej jakości układy nie tylko generują dodatkowe koszty, ale również stanowią realne niebezpieczeństwo dla ludzi.
Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP