Historia, konie i obrazy

W polskiej historii konie odegrały niezwykle istotną rolę. Obecne były w niej jeszcze w XX wieku. Ich znaczenie opisywali najpierw kronikarze, potem powieściopisarze i poeci. Ale to przedstawienia malarskie najpełniej oddają znaczenie koni w dziejach Polski. Ukazują ich potęgę i widowiskowe piękno.
Konie, ekspresja i wydarzenia historyczne
Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki to prawdopodobnie najbardziej znany polski obraz historyczny. Przykład sceny batalistycznej, którą zna chyba każdy Polak. Konie odgrywają w nim niezwykle istotną rolę. Obrazują potęgę i upadek. Siłę i jej zmierzch. Podkreślają absolutną dynamikę bitwy.
Malarz wyeksponował postać wielkiego mistrza krzyżackiego Ulryka von Jungingena na białym koniu. Uchwycił jego koniec, kiedy to zbliża się litewski chłop, ubrany w katowski kaptur. Z drugiej strony mamy księcia Witolda. Pędzącego na swoim koniu.
Konie to dynamika i symbolika
Matejko niejednokrotnie udowadnia nam, że konie w malarstwie służą dynamice i symbolice obrazu. Podobnie traktował je Maksymilian Gierymski, który na przykład na płótnie Potyczka z Tatarami opowiedział historię, włączając do niej konie.
Na tym obrazie zostały one pokazane w starciu. Są niesamowicie piękne i dynamiczne. Obdarzone nie tylko fizyczną siłą, ale także jakby wewnętrzną mocą. Cała scena jest przepełniona ruchem. Także zachmurzone niebo podkreśla ostateczny wymiar tej walki.
Nie zapominajmy o tej malarskiej i historycznej urodzie konia
Dzisiaj konie w zupełnie inny sposób budują nasz świat. Głównie wykorzystujemy je do rekreacji, co podkreśla na przykład sklep jeździecki Equishop czy ekskluzywna marka Pikeur. Pomagają odzyskać równowagę w trudnych czasach postnowoczesności. Czasem warto jednak wrócić do ich historii.