Jak przechowuje się toksyczne odpady w zakładach przemysłowych?

Problem toksycznych odpadów w zakładach przemysłowych znany jest w Polsce od dawna. Od kilkunastu lat państwo i liczne fundacje działające na rzecz przyrody pilnują, aby wszelkie trujące odpady były odpowiednio składowane, a ich usuwanie wprost do środowiska – było karane. Jak zakłady przemysłowe radzą sobie z odpowiednim przechowywaniem czy utylizacją odpadów? Do ich dyspozycji jest wiele nowoczesnych technologii!
Podstawą jest zastosowanie odpowiednich zbiorników – zbiorniki plastikowe wykorzystywane są w przypadku odpadów nietoksycznych, w których nie ma możliwości przeżarcia tworzywa ochronnego. Zbiorniki takie tworzone są również na specjalne zamówienie, np. kiedy konieczne jest dopasowanie ich do konkretnego pomieszczenia. W przypadku toksycznych związków tworzone są zbiorniki ze specjalnych stopów metali oraz substancji syntetycznych. Nierzadko zdarza się, że takie zbiorniki wykonywane są z podwójnych warstw, dla lepszego zabezpieczenia otoczenia. Dzięki budowie płaszczowej, nawet w przypadku przecieku, możliwe jest zatrzymanie toksycznych związków.
Czy zakłady są rozliczane z utylizacji odpadów?
Zdecydowanie tak – sprawdzane są ilości przechowywanych odpadów oraz sposób ich utylizacji. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości na przedsiębiorstwo nakładane są durowe kary finansowe.