Jak zapobiec wypadaniu włosów i łysieniu?

Łysienie to problem, którego podłoża można upatrywać się w wielu aspektach zdrowotnych, genetycznych, jak i środowiskowych. Może bowiem być spowodowane urazami mechanicznymi, oparzeniami, nadmiernym napromieniowaniem, ale i predyspozycjami genetycznymi, czy chorobą, która w wyniku skutków ubocznych osłabia mieszki włosowe i uszkadza strukturę włosa. Zdarza się także, że przyczyną jest stosowanie niektórych leków przez pacjenta lub zmiany hormonalne zachodzące w jego organizmie. W przypadku wybranych problemów nie jest możliwe zapobieganie łysieniu. Niekiedy jednak utratę włosów można spowolnić, a nawet zatrzymać. W jaki sposób można to zrobić?

Co zrobić, gdy włosy zaczynają wypadać?

Konsultacja z lekarzem na temat zabiegów medycyny estetycznej służących poprawie kondycji fryzury oraz jej objętości to pierwszy etap, na jaki powinien zdecydować się pacjent. Taka rozmowa służy ustaleniu przyczyn łysienia. To także wykonanie wnikliwego wywiadu medycznego i określenie, w jaki sposób spowolnić łysienie lub je zatrzymać.

 

Lekarze do pacjentów podchodzą indywidualnie, a zarazem holistycznie. Dlatego też jednym zarekomendują przeprowadzenie przeszczepu włosów, innym natomiast podanie osocza bogatopłytkowego, czy fibryny komórkowej i strukturalnej.

Przeszczep włosów — na czym polega?

Jeżeli pacjent boryka się z łysieniem androgenowym, czy ubytkami owłosienia spowodowanymi urazami, oparzeniami lub stanami zapalnymi skóry, może zdecydować się na przeszczep włosów.

 

Aby przeprowadzić ten zabieg, lekarz w pierwszej kolejności pobiera mikroszczepy włosów z wybranego obszaru. Najczęściej jest to klatka piersiowa, tył głowy oraz plecy. Są one następnie przechowywane w warunkach odpowiedniej wilgotności i temperatury, by zapobiec ich obumieraniu i utrzymać je w jak najlepszej kondycji do przeszczepu. Kolejno w skórze głowy wykonuje się niewielkie otwory, co ułatwia wprowadzenie cebulek włosów i ich optymalne osadzenie, minimalizując przy tym ryzyko ich uszkodzenia.

 

Odpowiednie postępowanie po zabiegu jest bardzo ważne. Dzięki temu ilość mieszków włosowych podatnych na wypadanie zmniejsza się, a przyjęte włoski ulegają stopniowemu odrastaniu i zwiększaniu objętości fryzury. Co ważne, metoda opisana powyżej skraca czas rekonwalescencji pacjenta w porównaniu do tradycyjnych metod operacyjnych. Również blizny po zabiegu są mniej widoczne.

Osocze bogatopłytkowe na problem nadmiernie wypadających włosów

Osocze bogatopłytkowe jest stosowane u osób, u których występuje łysienie plackowate, łysienie androgenowe, czy przerzedzenie fryzury. Niekiedy to ostatnie wiąże się ze zmniejszeniem ilości włosów na czubku głowy lub powstawaniem tak zwanych zakoli.

 

Zabieg polega na podawaniu z pomocą bardzo cienkich igieł wspomnianego osocza, które wykazuje działanie regenerujące i odżywcze. Samo osocze jest wynikiem odwirowywania wcześniej pobranej od pacjenta krwi żylnej. Proces ten umożliwia także odizolowanie osocza od martwych komórek znajdujących się we krwi. Preparat podawany jest metodą mezoterapii igłowej przy miejscowym znieczuleniu pacjenta.

 

Cała procedura ma na celu dostarczenie skórze niezbędnych wartości odżywczych, które następnie służą regeneracji skóry głowy. Dzięki wzmożonej biostymulacji cebulki włosowe ulegają wzmocnieniu i umożliwiają wzrost włosów o lepszej, mocniejszej strukturze. Jednocześnie podanie osocza bogatopłytkowego może powodować zmniejszenie ilości wypadających włosów.

Podanie fibryny komórkowej i strukturalnej

W przypadku fibryny komórkowej jest ona wprowadzana do skóry celem poprawy jej kondycji i skuteczniejszej regeneracji. Jeśli natomiast chodzi o fibrynę strukturalną, działa ona regeneracyjnie na uszkodzone tkanki. Podaje się ją po zabiegach chirurgicznych i pourazowych. Umożliwia poprawę kondycji tkanek, aby zapewniały one jak najlepsze warunki dla funkcjonowania mieszków włosowych i wzrostu włosa.

 

Jeżeli borykasz się z łysieniem lub zauważyłeś spore przerzedzenie włosów, możesz omówić tę kwestię z lekarzem na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.

https://carnivorous-plants.pl/taras-w-kazda-pogode-tajemnica-ogrzewaczy-gazowych/ https://dinusiek.pl/ogrzewacz-tarasowy-jak-cieszyc-sie-tarasem-niezaleznie-od-pory-roku/ https://aavamobile.pl/nowoczesne-ogrzewanie-tarasowe-elegancja-spotyka-funkcjonalnosc/