Obróbki blacharskie – materiały, miejsca i najważniejsze informacje

Wszędzie tam, gdzie dach jest narażony na przeciekanie, stosuje się obróbki blacharskie. Służą one też odprowadzaniu wody z załamań i miejsc, gdzie łączą się poszczególne elementy. Ich prawidłowe wykonanie i wysoka jakość materiału bardzo liczą się z punktu widzenia bezpieczeństwa budynku.
Gdzie stosuje się obróbki?
Istnieje kilka kluczowych miejsc, które nie obejdą się bez zastosowania obróbek blacharskich. Przede wszystkim, są to okolice komina. Należy zakryć miejsce łączenia jego ściany z pokryciem dachu, ponieważ to miejsce jest szczególnie narażone na przeciekanie. Zaniedbanie tego elementu może sprawić, że na suficie szybko pojawią się plamy, a dach będzie ulegał niszczeniu o wiele szybciej, niż miałoby to miejsce przy prawidłowym zabezpieczeniu.
Obrobienia wymagają także okna połaciowe i włazy, choć tu często stosuje się specjalny fartuch wodoodporny. Nie zaszkodzi jednak włączenie obróbek. Kolejne narażone miejsca to połączenia dachu ze ścianami, lukarnami albo szczyt dachu. Obróbki blacharskie na szczycie dachu mają swoją nazwę – wiatrownice. Koniecznie należy zabezpieczyć także kosze, czyli miejsca spotkania dwóch połaci dachu – to tam często zbiera się woda.
Jakie blachy stosuje się w obróbkach?
Istnieje kilka rodzajów blach, które można z powodzeniem zastosować. Różnią się między sobą trwałością i grubością, często także ceną. Najpopularniejsza jest blacha stalowa ocynkowana, której trwałość wynosi nie więcej niż czterdzieści lat. Występuje w standardowych kolorach.
Nieco trwalszą alternatywę stanowi blacha cynkowa albo tytanowo – cynkowa. tutaj trwałość to siedemdziesiąt, aż do stu lat. Warto rozważyć taki wybór, ponieważ trwałość wykorzystanego do obróbek blacharskich materiału powinna być zbliżona do trwałości pokrycia. Trzeba przy tym pamiętać, że połączenie cynku z miedzą przyspiesza korozję, nie jest to więc najlepszy pomysł. Blacha miedziana ma największą trwałość, nawet do trzystu lat, jednak wszystkie dodatki muszą być wykonane z miedzi albo mosiądzu.
Jak montuje się obróbki?
Najważniejsze, by akcesoria do łączenia obróbek i same blachy były wykonane z tego samego materiału. Inaczej mogą zniszczyć się szybciej niż obróbka, co zagrozi trwałości wykonania. Stosuje się gwoździe, blachowkręty oraz żabki ruchome i stałe, które nie wymagają dziurawienia obróbki.
Należy pamiętać, że obróbki blacharskie posiadają różne warianty kolorystyczne. Prawidłowe ich dopasowanie do pokrycia dachu stworzy o wiele lepszy efekt wizualny, niż wybór przypadkowych – można więc połączyć pragmatyczność z estetyką.
Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal