Rozwój technologii oświetlenia dał nam produkt, na który wszyscy chyba czekali, choć mało kto się spodziewał. To oświetlenie z wykorzystaniem diod ledowych. Ma wiele zalet, których przybywa wraz z rozwojem technologii. Upowszechniała się ona już na tyle, że znalazła już też zastosowanie w powszechnie używanych panelach, w tym panelach typu Armstrong.
Zalety paneli ledowych
Zasadniczą zaletą oświetlenia ledowego jest oszczędność. Diody pobierają znacznie mniej energii od świetlówek, o tradycyjnych żarówkach żarowych i halogenach nie wspominając. Uśredniając, szacuje się, że oświetlenie LED pozwala zaoszczędzić ok. 50% energii. Nierzadko jest to więcej.
Ta zaleta jak najbardziej tyczy się też paneli ledowych. Jako że panele takie stosowane są często w miejscach, gdzie potrzeba dużo światła, sumarycznie oszczędności są bardzo duże. Ale to nie jedyne zalety, jakimi cechują się panele LED. Są one mniejsze gabarytowo, przez to estetyczniejsze i znacznie zwiększają możliwości, jeśli chodzi o ich wykorzystanie.
Panele LED do różnych zastosowań
Oświetlenie LED wykorzystane zostało też siła rzeczy w panelach. Do tej pory wykorzystywano w nich głównie świetlówki. Zmiana wpłynęła na to, że lista zalet paneli ledowych jeszcze się wydłużyła. Panele z oświetleniem ledowym jest nie tylko oszczędniejsze, ale bardziej praktyczne i bardziej estetyczne.
To pozwala stosować je bez obaw nie tylko w pomieszczeniach produkcyjnych czy w biurach, ale też coraz powszechniej w mieszkaniach. Wysokiej jakości panele na diodach LED są tak estetycznie wykonane, że niemal zlewają się z sufitem i potrafią być niemal niezauważalne, stanowiąc atut wizualny.
Rodzaje paneli LED
Diody LED ze względu na swoje wręcz mikroskopijne w odniesieniu do świetlówek rozmiary, pozwoliły zredukować gabaryty paneli. W efekcie jeszcze łatwiej można dostosować je do wyglądu pomieszczenia, możliwości technicznych czy potrzeb. W sufitach panelowych Armstrong również są one stosowane już powszechnie.
Panele LED również występują w dwóch podstawowych opcjach – jako natynkowe i podtynkowe. Znacznie jednak zmniejszyła się ich wysokość i waga. W efekcie nawet panele montowane natynkowo świetnie wyglądają i poprawiają estetykę pomieszczeń.