Praca za granicą – jak poradzić sobie ze zwrotem podatku z Danii?

Wybierając pracę za granicą najczęściej chcemy zarabiać więcej -jest to główny powód emigracji Polaków za granicę. Drugim co do popularności argumentem jest poszukiwanie nowych ścieżek rozwoju, jak również chęć zdobywania nowych doświadczeń zawodowych. Jak przygotować się do pracy za granicą? O czym koniecznie musimy pamiętać?
Podstawy: mieszkanie, ubezpieczenie, podatki!
Szykując się do wyjazdu za granicę przede wszystkim musimy zapewnić sobie (i swoim bliskim, jeśli jadą z nami) lokum. Wielu pracodawców udostępnia swoim pracownikom mieszkania firmowe – to doskonałe rozwiązanie, kiedy nie mamy możliwości wcześniej zadbać o ten aspekt.
Bardzo ważne są kwestie naszego ubezpieczenia – dzięki niemu będziemy mogli korzystać z opieki medycznej za granicą. W zdecydowanej większości krajów UE ubezpieczenia są dobrowolne a ich koszt jest zróżnicowany w zależności od tego, jaki pakiet wybierzemy. Ubezpieczenie powinniśmy wykupić dla naszego dobra, nawet mając świadomość, że cieszymy się dobrym zdrowiem. W przeciwnym wypadku za pomoc lekarką przyjdzie nam słono płacić.
Co z podatkami? Będąc legalnie zatrudnionym rezydentem w obcym kraju jesteśmy zobligowani do płacenia podatków. Dla wielu z nas problemem może okazać się rozliczenie podatkowe, jednak i tu nie musimy się bardzo obawiać. W przypadku zwrotu podatku z Danii czy z Niemiec możemy spodziewać się dodatkowego zastrzyku pieniędzy. Jeśli nie wiemy jak samodzielnie rozliczyć się z zagranicznym fiskusem koniecznie skontaktujmy się z dobrym biurem podatkowym. Możemy tez skorzystać z pomocy specjalistów z zwrot-podatkow.pl.
Jak odnaleźć się za granicą?
Wielu Polaków ma trudności z zaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. Aby uniknąć syndromu ‘home sick’ warto zainteresować się polskimi grupami w naszej okolicy i spotkać z nimi, ab porozmawiać o swoich wątpliwościach.