Prefabrykaty z betonu – najważniejsze rzeczy o których warto pamiętać

Dom z prefabrykatów to dla wielu osób perspektywa wręcz idealna. Możliwość zamknięcia całości budowy w jednym roku, to bardzo kusząca i korzystna propozycja. Niemniej, realizacja inwestycji z wykorzystaniem tej metody, wiąże się z koniecznością uwzględnienia kilku czynników. Bez nich, nie będzie to w ogóle możliwe.
Beton, czy keramzytobeton?
Prefabrykaty z betonu to nazwa uproszczona, która nie oddaje w pełni natury wykonanych w ten sposób bloków. W praktyce, są one wykonane z keramzytobetonu, którego właściwości przypominają charakterystykę prawdziwego betonu tylko w ograniczonym zakresie. Na czym zatem polega ta różnica i jaki będzie ona miała wpływ dla realizacji całości inwestycji?
Keramzytobeton to tworzywo, które charakteryzuje się podobnymi właściwościami wytrzymałościowymi, co klasyczny beton. Jest on odporny na uderzenia i doskonale sprawdza się w każdych warunkach. Charakteryzuje go również relatywnie mała nasiąkliwość. Z drugiej strony, jest on materiałem o wiele lżejszym, niż jego tradycyjny odpowiednik. Stąd też elementy wykonane z keramzytobetonu, można stosunkowo łatwo transportować.
Jak to z montażem bywa?
Prefabrykaty betonowe są dostarczane na miejsce budowy za pomocą specjalnych, masywnych samochodów ciężarowych. Jest to zresztą oczywiste, biorąc pod uwagę odpowiednie rozmiary dostarczanych bloków. To jednak nie wszystko. Obowiązkiem inwestora jest bowiem odpowiednie przygotowanie terenu pod przyjeżdżające samochody. Zwyczajnie nie mogą się one przecież zapadać w grząskim gruncie.
Zasada ta nie dotyczy zresztą wyłącznie samochodów. W celu przeniesienia bloków bezpośrednio z ciężarówek na miejsce realizacji inwestycji, konieczne jest wynajęcie specjalistycznego dźwigu, którego masa maksymalna może wynosić nawet 40 ton (wraz z blokami). Oznacza to konieczność odpowiedniego utwardzenia terenu pod budowę.
Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykaty z betonu – Fabud WKB
Nie wszystko w blokach
Prefabrykaty z betonu mają dość uproszczoną konstrukcję i nie zawsze oddają całość zamysłów inwestora. Dlaczego? Ponieważ niektóre elementy konstrukcyjne (np. nadproża) wykonuje się już z innych materiałów i to zwykle na miejscu realizacji inwestycji. Często w ich skład wchodzi zwykły beton, dzięki czemu można je zamontować dosłownie wszędzie.
Może się tez okazać, że w przypadku niektórych bloków konieczna będzie dodatkowa obróbka mechaniczna, wynikająca z warunków miejscowych realizowanej inwestycji. Niemniej, nie wpłynie to na ogólną wytrzymałość budynku a jedynie umożliwi ogólne dopasowanie wszystkich wchodzących w jego skład komponentów.