Sprawne przeprowadzenie sprawy rozwodowej w Polsce nigdy nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Różnice zdań między rozstającymi się małżonkami, orzeczenie o winie jednej ze stron lub mediacje prowadzące do rozwodu bez orzekania o winie – to wszystko budzi napięcia. Nierzadko bezcenne może się tutaj okazać wsparcie dobrego prawnika.
Prawnik “od rozwodów” – jak go znaleźć?
Jeśli decyzja dwojga dorosłych ludzi o rozwodzie została już podjęta, pierwszym krokiem, od którego należy zacząć by sformalizować sprawę prawnie, jest znalezienie sobie dobrego prawnika. Każda ze stron jest reprezentowana przez innego specjalistę w tej dziedzinie tak, by dbał on o jej indywidualne interesy, chociaż nie bez znaczenia jest dogadanie się obu małżonków w podstawowych kwestiach tak, by sprawa mogła przebiec szybko i bez zbędnych komplikacji. W poszukiwaniu prawnika “od rozwodów” warto zacząć od sprawdzenia kilku kancelarii znajdujących się w naszym mieście. W Krakowie może to być np. kancelaria https://www.pgpw.pl/, która w sprawach rozwodowych specjalizuje się od lat i może prowadzić zarówno sprawy rozwodu, jak i późniejszego podziały majątku wspólnego (obie te kwestia zawsze rozpatrywane są przez sądy osobno, podobnie jak i kwestia opieki nad dziećmi). Wybierając prawnika należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie w tej delikatnej materii prawa, sukcesy osiągane dotychczas w sprawach rozwodowych dla poprzednich klientów (szczególnie w przypadku, gdy małżonkowie nie mogą wspólnie dojść do porozumienia) oraz na stawki, jakie prawnik pobiera za swoje usługi.
Rozwód w Krakowie – o czym pamiętać?
Polskie prawo rozwodowe jest identyczne w każdym regionie Polski, ale dobrze jest wiedzieć, że lokalni prawnicy będą w tym przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem, niż ściąganie np. do rozwodu w Krakowie kancelarii ze Szczecina. Znaczenie ma tutaj kwestia kosztów oraz dojazdów prawnika na rozmowy z klientem oraz do sądy rozpatrującego sprawę. Im bardziej kancelaria oddalona jest od siedziby sądu, tym wyższe mogą być koszty, jakie takiemu prawnikowi z daleka przyjdzie zapłacić. To wszystko sprawia, że lepiej jest zatrudnić lokalną kancelarię prawną do sprawy własnego rozwodu, a w Krakowie jest przynajmniej kilka renomowanych w tej dziedzinie firm np. https://www.pgpw.pl/rozwody/, dzięki czemu ostateczne opłaty są bliskie lub wręcz równie standardowej taksie prawniczej i nie przyprawiają o zawrót głowy.
Dodatkowo przed wynajęciem i opłaceniem prawnika dobrze jest na spokojnie (o ile to możliwe) usiąść z dotychczasowym partnerem i porozmawiać ze sobą na temat własnych ustaleń i oczekiwań związanych z taką sprawą. Czy na pewno chcemy się rozstać? Czy pożycie uległo całkowitemu rozpadowi i nie widzimy szans na poprawę? Kto zajmie się dziećmi po rozwodzie? Jak widzimy kwestię podziału majątku i czy się w tej mierze zgadzamy? Wcześniejsze ustalenia między małżonkami i rozsądne podejście do rozwodu może zdecydowanie przyspieszyć rozstanie i sprawić, że również po nim będzie nam się ze sobą łatwiej dogadać.