Tuning silnika dla zwiększenia osiągów auta

Coraz więcej młodych pasjonatów motoryzacji ulepsza parametry swojego auta stosując tzw. tuning. Choć można polepszyć osiągi każdego modelu auta, to niektóre są szczególnie modne. Są nimi np. Hondy, Subaru czy BMW. Tuningowi silnika towarzyszy też zazwyczaj poprawa wyglądy auta, a przy znacznej mocy silnika jest niezbędna, np. w postaci spojlerów.
Dodatkowa moc – jaka ją osiągnąć?
W najbardziej zaawansowanych przypadkach właściciele tuningowanych aut potrafią wymienić dosłownie całą zawartość komory silnika. Nierzadko stosują tzw. swapa, czyli wymianę całego motoru. Ale można obejść się bez tego.
Kilka najpopularniejszych kroków tuningu mechanicznego to m.in.: zmiana filtru powietrza oraz układu dolotowego na wysokoprzepustowe, podmiana układu wydechowego, wymiana lub instalacja turbiny, wymiana tłoków z odlewanych na tzw. kute, czy zastosowanie bardziej wydajnych wtryskiwaczy paliwa. Jeszcze inną metodą, szczególnie w nowych autach to przeprogramowanie ECU, czyli sterownika silnika.
Wygląd również się liczy
Podrasowany silnik świetnie brzmi, ale wiele osób chciałoby na niego rzucić okiem. Szczególnie, kiedy jest znacznie zmodyfikowany pod kątem wyglądu. Warto więc, by silnik efektownie wyglądał. Obecnie łatwo to osiągnąć, a pomocna jest w tym specjalna farba do silnika w sprayu.
Silnik do malowania oczywiście należy przygotować. Musi być rozebrany, wyczyszczony i odtłuszczony. Farbę do silnika stosuje się jak zwykła farbę w sprayu. Nie ma potrzeby wypalania pomalowanych części, ani ich dodatkowego zabezpieczania. Wystarczy pozostawić części do wyschnięcia. To czym odróżnia się farba do silnika od farby do karoserii to jej odporność na wysokie temperatury. Poza motorem, można nią pomalować inne elementy znajdujące się pod maską.
Tuningowane auto wymaga szczególnej troski
Już choćby z racji zainwestowania w ten proces dużej ilości czasu oraz równie dużych pieniędzy, silnik tuningowanego auta wymaga specjalnego traktowania. Niezwykle ważne jest wysokiej jakości paliwo. Jeśli auto jest benzynowe, należy używać zazwyczaj benzyny 98. I musi być wiadomego pochodzenia.
Równie wysokiej jakości muszą być inne materiały eksploatacyjne, jak olej silnikowy, płyn chłodniczy czy filtry. Należy bezwzględnie przestrzegać regularnej ich wymiany. Tak zadbane auto będzie długo służyć, cieszyć właściciela oraz wywierać wrażenie na innych użytkownikach dróg.
Artykuł powstał we współpracy z Lakiery24.com