Ubezpieczenie OC na ciężarówkę

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, także ciężarówka musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Jak poważne są to kwoty wiedzą wszyscy, którzy muszą ubezpieczać jedną ciężarówkę lub całą ich flotę. Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i nie da się od niego niestety uciec. Każdy samochód poruszający się po drogach musi takowe ubezpieczenie posiadać. Warto wiedzieć, od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC na samochód ciężarowy, gdyż czasem można to ubezpieczenie kupić taniej.

Jaki samochód nazywamy ciężarowym?

Samochód ciężarowy, to pojazd, który służy do przewozu zarówno osób jak i towarów i spełnia on określone warunki. Warto wiedzieć, że jeżeli jakieś towarzystwo ubezpieczeniowe ma w swojej ofercie ubezpieczenia OC, nie może ono odmówić nikomu zawarcia takiej umowy ubezpieczeniowej.

Od czego zależy wysokość składki OC na samochód ciężarowy?

Każdy z ubezpieczycieli może stosować inne zasady obliczania należnej składki ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego. Z tego też powodu, wysokość składki ubezpieczeniowej, jest różna w zależności od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Wszystko zależy od tego, które zmienne, u danego ubezpieczyciela, najbardziej wpływają na wysokość składki.

Przy obliczaniu wysokości składki na ubezpieczenie OC na samochód ciężarowy, ubezpieczyciel może brać pod uwagę następujące parametry:

  • Jaki pojazd jest ubezpieczany. Czy jest to ciężarówka do 3,5 tony, czy może coś o większym tonażu. Jaka jest marka pojazdu, jego rocznik, pojemność silnika. Gdzie pojazd jest parkowany, czy np. klient posiada bazę parkingową, strzeżony parking czy garaż.
  • Kto będzie prowadził samochód. Czyli bardzo ważne są dane kierowcy. I podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, kierowcy młodsi niż 26 lat i posiadający prawo jazdy krócej niż 3 lata, zapłacą więcej. Jest też ważne ilu kierowców może korzystać z danego pojazdu. I w tym przypadku także liczy się ich wiek. Im młodsi kierowcy, tym stawka wyższa. Jeżeli ciężko jest dokładnie ustalić, kto będzie jeździł danym samochodem, wtedy stawka jest zazwyczaj wyższa, niż kiedy kierowca jest ściśle określony.
  • Jaka jest dotychczasowa historia ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczający samochód ciężarowy do tej pory jeździł bezszkodowo, wtedy stawka jest niższa. Natomiast, jeżeli w latach poprzednich z polisy ubezpieczeniowej danego pojazdu były wypłacone odszkodowania, stawka za ubezpieczenie może być znacznie wyższa. W przypadku, jeżeli szkody są częste, wtedy stawka w danym towarzystwie ubezpieczeniowym może być na naprawdę bardzo wysokim poziomie.

Jak widać na wysokość ubezpieczenia OC na ciężarówkę wpływa wiele czynników. Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych. Dlatego przed zakupem polisy warto sprawdzić oferty kilku różnych ubezpieczycieli. To na pewno się opłaci, gdyż zawsze gdzieś cena jest niższa.

y-publikacje.pl ysoutherlanc.com za.edu.pl