Wybór kształtowników na podstawie ich charakterystyki

Trudno wyobrazić sobie w zasadzie jakikolwiek plac budowy bez kształtowników. Profile stalowe, jak niejednokrotnie się je nazywa są niezastąpione w suchej zabudowie. Warto zwrócić uwagę na różnorodność kształtowników, wśród których są między innymi ceowniki, teowniki i dwuteowniki.
Podział i zastosowanie
Podziału kształtowników dokonuje się głównie ze względu na ich budowę. Niewątpliwie, rozróżnienie ceowników od dwuteowników po samej tylko budowie jest niezwykle proste. Tym nie mniej, jedne i drugie różnią się nie tylko tym, jak są zbudowane, lecz również zastosowaniem
Warto zwrócić uwagę na to, iż istotnych jest wiele cech budowy kształtowników. Przy wyborze tych najodpowiedniejszych do danej konstrukcji budowlanej zwraca się uwagę na kształt, ale też na to jak grube i długie są dane kształtowniki. Wszystkie te cechy są równie istotne, jeśli chodzi o zastosowanie danych kształtowników.
Jakość wykonania jest najistotniejsza
Niezależnie od tego, czy korzysta się z dwuteowników, ceowników, czy jakichkolwiek innych profili, powinny być one wykonane z najwyższej jakości materiałów. Są do bowiem elementy stanowiące podstawę konstrukcji, dlatego też jeśli będą niskiej jakości i nie będą zbyt wytrzymałe, cała konstrukcja właśnie taka będzie. Na co więc zwracać uwagę próbując wybrać wysokiej jakości kształtowniki?
Niewątpliwie, absolutnie najistotniejsza jest stal, z której dany dwuteownik czy ceownik został zrobiony. Laicy często błędnie są przekonani, że wszystkie stalowe elementy są tak samo dobre. Mało kto wie o tym, że stal może być bardzo różnej jakości. Czym się między sobą różnią poszczególne stale? Chodzi tu między innymi o ocynkowanie. Najwyższej jakości stal podlega procesowi ocynkowania, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała, a co równie ważne, nie ulega korozji.
Dwuteowniki – czym są?
Wiele napisano powyżej o różnych rodzajach kształtowników, jednakże czym są ich konkretne typy? Warto nieco rozjaśnić podział kształtowników na przykładzie dwuteowników. Są to profile o bardzo charakterystycznym, wyróżniającym je kształcie, od którego zresztą pochodzi ich nazwa.
Dwuteowniki wyglądają jak dwie złączone ze sobą litery T. Można też opisać ich wygląd jako nieco zniekształconą literę H, w której linia pozioma jest dłuższa lub tej samej długości co linie pionowe. Warto też zwrócić uwagę na różnice, między innymi względem długości, pomiędzy poszczególnymi dwuteownikami.
Artykuł powstał we współpracy z EuroMixStal