Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze kancelarii notarialnej?

Wybór odpowiedniej kancelarii notarialnej nie jest łatwym zadaniem, gdyż nie wszystkie osoby są zorientowane w kwestii rynku prawnego? Jakie aspekty powinno się zatem wziąć pod uwagę, by dokonać właściwego wyboru? Jakie kwestie powinna koniecznie uwzględnić osoba zainteresowana? Czym powinna charakteryzować się dobra kancelaria notarialna?

Kim jest i czym zajmuje się notariusz?

Notariusz jest osobą zaufania publicznego, a także urzędnikiem państwowym, który został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości. Do jego zadań należy sporządzenie testamentów, protokołów czy oświadczeń, które mają charakter dokumentu urzędowego. Każdy notariusz powinien udzielać bardzo rzetelnych informacji związanych z wykonywanymi przez niego usługami.

Jakie cechy powinien mieć dobry notariusz?

Notariusz powinien być przede wszystkim rzetelny w realizacji powierzonych mu obowiązków. Kolejną cechą, jaką musi mieć osoba piastująca takie stanowisko jest bezstronność. Zawód ma bowiem za zadanie współpracować z sądami, a także zapobiegać sporom sądowym czy świadczyć usługi w jak najlepszym interesie klienta. Potencjalny klient powinien mieć także podstawy, by zaufać notariuszowi, ze względu na charakter zadań, które są mu powierzane. Ponadto im większe doświadczenie ma notariusz, tym występuje większe prawdopodobieństwo na wysoką jakość wykonywanych przez niego usług.

Czym powinno się sugerować przy szukaniu dobrej kancelarii notarialnej?

Rekomendowane jest przede wszystkim bardzo szczegółowe przeanalizowanie rynku prawnego. Następnie osoba zainteresowana skorzystaniem z usług notariusza powinna zorientować się, w jakich dokładnie kompetencjach powinien być wyspecjalizowany notariusz.

W tym celu warto skorzystać z internetu i przejrzeć różnego rodzaju fora internetowe dotyczące tematyki prawnej. Polecane jest także sprawdzenie zakresu usług na stronie danej kancelarii prawnej, a także jakie są o niej opinie. Kolejnym krokiem powinno być umówienie się na spotkanie informacyjne i zapytanie o wszystkie kluczowe kwestie związane np. z warunkami współpracy.

Koniecznie należy zapytać się na takim spotkaniu o wysokość taksy notarialnej. Trzeba pamiętać, aby nie była ona zbyt wygórowana lub podejrzanie niska.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl