Skarpetki dla osoby starszej – jak wybrać odpowiednie? 

To, że skóra dziecka jest delikatna jest wszędzie powtarzane, a ostrzeżenia przed podrażnieniami są znane wszystkim rodzicom.

Spójrzmy jednak w przeciwną stronę – na osoby starsze. Im także należy się większa uwaga, skóra starszych ludzi nie jest już tak elastyczna ani wytrzymała jak młodego człowieka lub dorosłego w kwiecie wieku. Starsi ludzie często borykają się z podrażnieniami, żylakami, nierzadko ich skóra jest po prostu o wiele bardziej cienka i co za tym idzie, mniej odporna na czynniki zewnętrzne.

W związku z tym, że osobom starszym należy zapewnić odpowiedni komfort i odpoczynek, który gwarantują między innymi dobrze dobrane i wygodne ubrania, nie wolno zapomnieć o dobraniu skarpet, które będą tę wygodę gwarantować.

Jaki materiał nadaje się najbardziej na skarpetki dla starszych osób?

Dla osób starszych szczególnie polecane są skarpetki bambusowe, które stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku wśród tekstyliów i już zdążyły go dostatecznie opanować.

Tkanina bambusowa, dzięki swojemu splotowi i składowi, jest niebywale miękka dla skóry. Dla osób w podeszłym wieku stanowi to ogromny komfort, bowiem u takich osób nierzadko niewielka szorstkość skutkuje poważnymi obrażeniami, takimi jak odciski, a czasem nawet rany.

Oprócz swojej otulającej stopę, mięciutkiej struktury, skarpety z bambusa są antybakteryjne.

Ich odporność na bakterie wynika przede wszystkim z tego względu, że do uprawy bambusa wykorzystywanego później do produkcji tkanin, nie wykorzystuje się sztucznych zapychaczy, pestycydów i chemikaliów. Ponadto mają one wysokie właściwości higroskopijne, tj. odparowują wilgoć z wewnątrz skarpety, a to z kolei zapobiega rozwojowi bakterii, drobnoustrojów, dla których świetnym środowiskiem jest właśnie wilgotne podłoże.

Bambus nie uciska – idealna opcja dla babci i dziadka

Każda starsza osoba lub taka, która ma pod swoją opieką kogoś w podeszłym wieku na pewno wie, jak uciążliwym i bolesnym problemem mogą być opuchnięte kostki lub całe nogi. Niestety, z wiekiem krążenie przestaje być tak wzorcowe, a gorszy przepływ krwi w ciele powoduje odrętwienia czy właśnie opuchlizny. Dlatego strzałem w kolano byłoby zaopatrzenie babci czy dziadka w skarpety mocno opinające kostkę i goleń.

Skarpety bambusowe i tutaj spełnią swoją rolę wręcz idealnie, gdyż kolejną ich zbawienną właściwością jest to, że nie uciskają stopy, delikatnie dopasowując się do nogi. Ta elastyczność to już nie tylko wygoda, a realna pomoc przy utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia, które jest najcenniejsze dla każdego człowieka, a dla osoby starszej często podwójnie.

Dlatego też warto zastanowić się, jakie skarpetki powinna założyć osoba starsza, gdyż często dobór skarpetek jest pomijaną kwestią, bo wydaje się, że są to dodatki codziennego użytku, że ich nie widać i nie są aż tak istotne, a jednak okazuje się, że zupełnie inaczej i mogą przyczynić się do lepszego komfortu takiej osoby, a w niektórych przypadkach do ochrony zdrowia.